Politechnika wspiera walkę z koronawirusem

Data publikacji: 30.03.2020

Politechnika Krakowska wspiera bohaterskich lekarzy, pielęgniarki i cały personel medyczny w walce z koronawirusem. Na początek do krakowskich szpitali trafi 200 przyłbic ochronnych, wyprodukowanych dzięki naukowcom z Wydziału Mechanicznego PK i współpracującym z nimi firmom - Studio3d-krakow, Lasery grawerowanie znakowanie cięcie laserem - COLOP Polska i Fiberlogy - filaments.
Pierwsze 50 przyłbic dla lekarzy i pielęgniarek, wytworzonych według udostępnionych publicznie projektów (https://bit.ly/33QT9j4 i http://sprzetdlaszpitali.pl), trafiło właśnie do Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Kolejne przyłbice w najbliższych dniach będą przekazywane do innych krakowskich szpitali.
 
Elementy przyłbic zostały wyprodukowane m.in. na drukarkach 3D w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PK. Ale to nie wszystko! Na Wydziale Mechanicznym na potrzeby Szpital Uniwersytecki w Krakowie wytwarzamy też metodą druku 3D niezwykle potrzebne nakładki do mocowania osłon na okulary optyczne. Przy użyciu systemu do selektywnego spiekania laserowego (SLS) spiekło się już pierwsze 180 sztuk takich niepozornych, a bezcennych klipsów dla leczących nas medyków-okularników :) Charytatywną akcją dla szpitali dowodzi zespół laboratorium druku 3D na WM PK - dr inż. Marcin Grabowski, dr inż. Dominik Wyszyński i mgr inż. Wojciech Bizoń oraz współpracujący z nimi przedstawiciele firm Studio 3D, COLOP i Fiberlogy.